NÁMĚSTÍ KARLA ČAPKA
Ústředním dějištěm celého literárního festivalu Studánecká ČAPKIANA je náměstí Karla Čapka a jeho přilehlé budovy a prostory. Zde je umístěna hlavní scéna s podiem, na němž se uskutečňují vystoupení významných osobností a hostů festivalu, probíhá zde čtenářská soutěž příchozích návštěvníků, zahajování a ukončování literárního festivalu, vyhlašování výsledků soutěží, velká tombola a další informační vstupy či propagace.
Na hlavní scénu navazují malé scény, na nichž probíhá četba z tvorby sourozenců Čapkových. Malé scény jsou mj. součástí Putování za pejskem a kočičkou.
Náměstí Karla Čapka dále sdružuje stánky s upomínkovými předměty, občerstvení s posezením, stánek Hitrádia Magic zajišťující zábavu a soutěže nejen pro děti, kejklířskou zábavu a také hlavní informační stanoviště.
KULTURNÍ KLUB
Výstava Josef Čapek – malíř, básník spisovatel
Výstava podává ucelenou informaci o životě a díle tohoto umělce a ryzího člověka, který byl až dosud ve stínu svého celosvětově známého bratra Karla. Na 13 závěsných rolovatelných panelech o rozměrech 120×80 cm je dokumentována literární i výtvarná tvorba Josefa Čapka, a odvíjející se jeho životní příběh. Výstava zachycuje mládí, studia, první společné tvůrčí počátky s Karlem Čapkem, předválečnou avantgardu, volnou malbu i práci pro obživu, umělecky naplněná 30. léta 20. století, boj proti totalitě a konec v koncentračním táboře. Výstava je doplněna faktografií – soupisem literárního díla, výstav, zastoupením v galeriích. Zpracována je v češtině, němčině a polštině.
Výstava může být doplněna hodinovým filmovým uměleckým dokumentem Nekonečná pouť Josefa Čapka v češtině, s anglickými a německými titulky.
Scénář výstavy vytvořil Památník Karla Čapka, grafické řešení zpracoval Pavel Bosák.
Kristina Váňová
ředitelka Památníku Karla Čapka a předsedkyně Společnosti bratří Čapků
Minikino
Improvizované minikino promítá smyčku pohádek Karla Čapka namluvených Karlem Högerem, Povídání o pejskovi a kočičce a jako bonus filmové zpracování povídky Zločin na poště. Minikino je volně přístupné a otevřené po celou dobu konání literárního festivalu Studánecká Čapkiana.
MUZEUM BRATŘÍ ČAPKŮ
Do Muzea bratří Čapků je všem návštěvníkům umožněn volný vstup, jenž platí po celou dobu trvání literárního festivalu Studánecká ČAPKIANA.
Expozicí návštěvníky provede pejsek s kočičkou.
Na schodišti Muzea bratří Čapků jsou umístěny ilustrace vnuka Heleny Čapkové Pavla Brázdy a jeho manželky Věry Novákové ke knize Moji milí bratři.
Uvnitř expozice Karla Čapka je umístěna jedna z malých scén literárního festivalu, na níž probíhá čtení z díla sourozenců Čapkových. Tato malá komorní scéna je hostitelkou krátkých přednášek členů Společnosti bratří Čapků.
1330 Ing. Václav Tyrner; Ptal jsem se cest- přednáška o Dr. Halíkovi
1400 Dr. Karel Řehák; Čapkův vztah k náboženské víře- zamyšlení autora